Kiedy kupujemy pojazd z tzw. „drugiej ręki”, chcemy o nim wiedzieć jak najwięcej. Umożliwi nam to 17-sto znakowy ciąg, który zawiera w sobie mnóstwo informacji. Mowa tutaj o numerze VIN. Numer VIN TATRA – gdzie jest? Przede wszystkim znajdziemy go z pewnością w widocznym miejscu na nadwoziu interesującego nas pojazdu. Nikt nie jest w stanie określić dokładnego położenia w każdym pojeździe marki TATRA, ponieważ wszystko zależy od modelu oraz wersji. Numer VIN musi również znajdować się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Warto skontrolować, czy zgadza się on z tym, który znajduje się na nadwoziu.

Numer VIN TATRA – gdzie jest?

Kiedy znajdziemy już numer VIN na naszym pojeździe, możemy wykorzystać narzędzia, które są dostępne w Internecie do sprawdzenia informacji o samochodzie. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy pojazd nie brał udział w przeszłości w poważnym wypadku albo czy nie został komuś skradziony. Są to bowiem bardzo ważne fakty, które wpływają na późniejsze użytkowanie pojazdu, dlatego warto wiedzieć o nich wcześniej. Możemy również sprawdzić jaki jest prawdziwy przebieg pojazdu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że licznik nie był „kręcony”.

Rozkodowany VIN w Tatra – wpisz numer nadwozia

Numer VIN – co to jest?

Warto rozszyfrować VIN jeszcze przed zakupem pojazdu, aby mieć pewność, że płacimy faktycznie za to co kupujemy. Może niestety okazać, że nowe wyposażenie negatywnie wpływa na pojazd i koniecznie będą częste wizyty w salonie. Sprawdzając VIN jesteśmy w stanie także ustalić, czy przypadkiem pojazd nie dostał się do kraju nielegalnie.

VIN, czyli Vehicle Indentification Number to unikatowy numer identyfikujący pojazdu, który zawiera liczne i ważne informacje dotyczące samochodu. VIN zawiera takie informacje jak m.in.: kraj produkcji, rok modelowy, typ napędu, wersję silnikową, opcje wyposażenia.

Numery VIN zostały po raz pierwszy użyte w 1954 roku w  Stanach Zjednoczonych.  Producenci aut np. Tatra już wtedy oznaczali swoje auta w ten sposób. Oznakowania tego typu zaczęto używać u producentów  w Europie. Jednak  pierwsze numery wyglądały różnie. Dopiero w latach osiemdziesiątych (a dokładnie w 1981 roku)  światowi producenci, wraz z producentami  amerykańskimi ostatecznie porozumieli się w tej kwestii.

W 1981 roku  Narodowy Highway Traffic Safety Administration w Stanach Zjednoczonych zestandaryzował format. Sprzedane samochody powinny zawierać VIN 17-znakowy, który nie będzie zawiera litery I (I), O (o) lub P (q) (aby uniknąć pomyłki z cyframi 1 i 0).

Opracowano zatem wspólny standard ułatwiający pracę policji, firmom ubezpieczeniowym oraz sprzedawcom samochodów używanych. Odtąd VIN każdego samochodu ma 17 znaków – liter i cyfr.